fbpx

Historia butów Overkill x Reebok Club C „Berlin 85”
Podczas robienia zdjęć w jednej z berlińskich fabryk – Maren Thomsen trafiliśmy na prawdziwy rarytas. Byliśmy tam akurat w czasie, w którym Overkill i Reebok wypuszczali na rynek buty, po które ludzie ustawiali się w długie kolejki. Fabryka Maren Thomsen wykonała dla nich unikatowe pudełka dla odpowiedniego wyeksponowania tej limitowanej kolekcji. Buty wyprzedały się szybciej niż ciepłe bułki. 

To, co mnie szczególnie zainteresowało to historia zbudowana wokół produktu. Kupując buty dosłownie przenosimy się w czasie i kupujemy nie tylko produkt, ale i cały sentymentalny lifestyle. Prezentuje się pokrótce następująco:

„Unikalny design i zamysł projektu czerpał inspiracje ze Wschodniego Berlina z połowy lat ’80. Kiedy na światło dzienne wychodził model Club C miasto Berlin było nadal podzielone na dwie strefy wpływów. Wprawdzie buty marki Reebok były wtedy praktycznie nie do zdobycia w sektorze sowieckim, ale Ci, którzy się tam wychowywali pamiętają klimat i design byłego NRD. 

Mamy zatem odniesienia do tapet, obrusów i wzorów na podłogach, które obowiązywały w połowie lat ’80. Delikatna skóra w białawym odcieniu oraz zielony sztruks na języku i zapiętce idealnie odwzorowują ówczesny klimat. Nie wspominając już o kolorowych wyściółkach pokrytych wzorem, które do siebie nie pasują. Jedna ma tło zielone, a druga żółte. Z kolei wkładki zabarwiono odwrotnie. Gdy przyjrzymy się butom ciut dokładniej to zobaczymy zdecydowanie więcej odniesień do 1985 roku i Wschodnich Niemiec. Na lacelocku pojawia się napis „Bückware”, czyli nawiązanie do towarów spod lady. W czasach NRD chodziło o kupno deficytowych towarów pokątnie, po znajomości lub za łapówkę, które podawano dosłownie spod lady. Na wkładkach pojawia się informacja i znaki mówiące, że wchodzisz lub opuszczasz „Sektor Overkill”. Podczas okresu, w którym Berlin był podzielony takie znaki można było znaleźć na mieście i wiedziano wtedy, w którym sektorze się znajdujemy. Na zapiętkach pojawia się napis Berlin 1985. Natomiast na językach branding obu stron kolaboracji, a na bokach cholewki ich nazwy. 

Buty wyszły w kartonie ze specjalnym wzorem na wieku, a one same zostału umieszczone w siatce na zakupy. Launch party odbył się w Klub der Republik, starym klubie ze Wschodniego Berlina. Dla tych, którzy chcieli odświeżyć pamięć o NRD sklep przygotował bilety do berlińskiego muzeum.”

Źródło tekstu: https://www.theillest.pl/overkill-x-reebok-club-c-berlin-1985/

Zdjęcie butów: www.overkillshop.com

Share on

0 Comments

Leave a Comment